Bez kategorii

Czy fonetyka jest potrzebna osobie uczącej się języka obcego?

Czasami można spotkać się z pytaniem po co uczyć się fonetyki, jeżeli nie jest się studentem filologii. Przecież do niczego się to nie przyda. Jednak czy na pewno tak jest? Spróbujmy więc przeanalizować wszystkie za i przeciw.

Prawdą jest, że większości dźwięków można się poprawnie nauczyć uczęszczając na zajęcia z języka obcego lub po prostu osłuchując się z nim (np. poprzez radio, telewizję lub rozmowę z native speaker’em). Jednak na różnych etapach nauki możemy napotkać również i takie głoski, które sprawiają problem. Przede wszystkim dlatego, że nie występują one w naszym języku. W takim wypadku mogą nam się przydać:

1. wskazówki nauczyciela 
2. wskazówki native speakera
3. ćwiczenia fonetyczne.

Dla osób uczących się języka samodzielnie, trzecia opcja może być dobrym rozwiązaniem. Wystarczy tylko poszukać odpowiedniego podręcznika. Należy przy tym zwrócić uwagę, aby był on profesjonalnie przygotowany, a przy tym dopasowany do naszego poziomu. Mam on być nam przecież służyć pomocą, a nie od razu zniechęcić do nauki.

Ponadto, nawet minimalne skupienie się na fonetyce, może nam pomóc w doskonaleniu wymowy. Co przekłada się na bycie zrozumianym przez rodzimych użytkowników języka. Czasami, bowiem delikatna różnica w wymowie może powodować zmianę znaczenia wyrazu. Jako przykład mogą nam posłużyć dwa języki europejskie tj. portugalski i hiszpański. Różnica w wymowie głoski „r” może rzutować na zmianę znaczenia wyrazu np. „caro” – drogi i „carro” – samochód. Jednak problem mogą w ich przypadku stanowić nie tylko spółgłoski, ale również samogłoski. Jedna samogłoska może być wymawiana na wiele sposobów.

Znacznie trudniejsze zadanie mają osoby, które uczą się języków tonalnych. Ich nauka wymaga włożenia większego wysiłku, także w wymiarze fonetycznym. Nie każdy jest gotowy podjąć się takiego zadania. Dlatego zawsze podziwiam osoby, które się na to decydują.

Mimo wszystkich swych zalet, trzeba uczciwie przyznać, że nie wszystkie osoby uczące się danego języka obcego uczą się zasad wymowy w zwiększonym zakresie. Po prostu uważają, że celem jest komunikacja, a dopóki jesteśmy zrozumiani, nie trzeba na siłę dążyć do perfekcji. 


Czy Wy również korzystacie w czasie nauki z podręczników do fonetyki?
Trafiliście na dźwięki, których nie udało Wam się opanować lub z którymi mieliście sporo kłopotów?


Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s