Bez kategorii

Strony przydatne w nauce języków (1)

Nauka języka to nie tylko żmudne przerabianie podręczników i godziny spędzone na wykonywaniu ćwiczeń gramatycznych. Pomocne mogą okazać się także inne źródła, szczególnie te, które opierają się na „naturalnym języku” tzn. takim z jakim spotkamy się w rzeczywistości. Ważne jest, aby dobierać materiały do swoich zainteresowań. Jednak od czasu do czasu dobrze jest zmienić dziedzinę, aby słownictwo z jakim się zapoznajemy się nie było jednostronne.

Poniżej chciałabym pokrótce przedstawić Wam kilka stron, które mogą wspomóc naukę języka obcego poprzez ciekawe propozycje zadań. Tak, aby było Wam łatwiej odnaleźć się w gąszczu propozycji, postanowiłam uporządkować je w oparciu o język.

Język angielski

http://www.theguardian.com/education/series/learning-english

Propozycja brytyjskiej gazety The Guardian dla uczących się języka angielskiego. Nauka opiera się na dostosowanych tekstach prasowych, do których zostały dołączone między innymi zadania na rozumienie. Materiały są  podzielone ze względu na poziom, jaki mogą reprezentować osoby uczące się.

Nie jest to opcja, na której możemy całkowicie oprzeć naukę, jednak jako uzupełnienie nauki interesujący.

(poza tym czytanie prasy w języku docelowym jest świetnym rozwiązaniem)

http://www.gutenberg.org/

Świetna strona dla wszystkich tych, którzy uwielbiają czytać książki w oryginale. Może nie najlepiej nadaje się dla osób będących na poziomie początkujących, ze względu na dobór dzieł, jednak jak znalazł dla osób lubiących klasykę. Można tam znaleźć dzieła znanych pisarzy oraz inne ciekawe pozycje, nie tylko  w języku angielskim. Książki dostępne są w różnych formatach, co ułatwia ich ściągnięcie na liczna urządzenia.

Minus może stanowić fakt, iż jest to ebook. Zatem opcja nie do przełknięcia dla tych, którzy kochają czuć zapach papieru, w trakcie czytania.

Język francuski

http://apprendre.tv5monde.com/

Strona znana zapewne wszystkim tym, którzy uczą się języka francuskiego. Mimo, że jest to strona stacji telewizyjnej TV5 Monde, porusza ona szeroko zagadnienia związane z językiem i kultura krajów francuskojęzycznych. Do wyboru mamy zadania rozwijające słownictwo, jak również informacje gramatyczne. Ponadto, na stronie można znaleźć ciekawe teksty, łączące przyjemne z pożytecznym (nauka i informacja).

Język portugalski

http://cvc.instituto-camoes.pt/aprender-portugues/a-ler/era-uma-vez-um-rei.html

Na stronie Instituto Camões, który zajmuje się propagowaniem języka i kultury Portugalii, możemy znaleźć materiały rozwijające różne umiejętności. W załączonym linku można zobaczyć cyfrową formę opowiadań dla dzieci, opisujących dzieje Portugalii. Można je czytać i jednocześnie słuchać nagrania tekstu oraz piosenek. Ponadto wchodząc w inne zakładki (aprender) możemy ćwiczyć np. słuchanie lub grać w gry o charakterze edukacyjnym.

Dla osób pragnących jeszcze bardziej zagłębić się w język portugalski, polecam bibliotekę wirtualną. Można tam znaleźć między innymi dzieła literatury – pisane przez znanych pisarzy tego kręgu kulturowego.

http://www.ciberduvidas.com/index.php

Jeżeli na co dzień towarzyszą Wam wątpliwości związane z językiem portugalskim (nie wiecie jaką formę gramatyczną zastosować lub czym różni się jeden wyraz od drugiego – w końcu w tłumaczeniu oznaczają one dokładnie to samo), to ta stronka jest dla Was. Odpowiada ona w jasny sposób na liczne pytania, kierowane  do ekspertów, nie tylko przez obcokrajowców, ale również rodzimych użytkowników języka portugalskiego.

Język hiszpański

http://www.spanishpodcast.net/

Spanishpodcast.net  to ciekawa propozycja dla osób pragnących rozwijać umiejętność rozumienia ze słuchu. Znajduje się na niej już ponad 100 podkastów, z którymi można zapoznać się na stronie lub ściągnąć na inne urządzenie. W ten sposób możemy ich słuchać w dowolnym momencie, kiedy tylko znajdziemy chwilkę czasu. Ponadto, poniżej znajduje się tekst, będący zapisem nagrania. Jest to idealne rozwiązanie dla tych osób, które nie przyzwyczaiły się jeszcze do hiszpańskiej wymowy.

Tematyka podkastów jest bardzo różnorodna, od wskazówek dotyczących nauki języka hiszpańskiego, po zagadnienia związane z historią i kulturą.

http://www.rae.es/

Powyższy link prowadzi nas na stronę „La Real Academia Española”. Znajdziemy na niej między innymi bardzo przydatny słownik języka hiszpańskiego. Z pewnością będzie on wsparciem w chwilach wątpliwości dotyczących słownictwa. Poza tym, strona ta proponuje nam zapoznanie się z innymi informacjami przydatnymi w nauce języka hiszpańskiego.

http://mardeideas.com.ar/

Na stronie Mar de Ideas (Argentyna) znajdziemy zarówno teksty, dopasowane do różnych poziomów znajomości języka, jak również ćwiczenia gramatyczne, pozwalające sprawdzić własną wiedzę, w wybranych zagadnieniach. Ponadto, śledząc stronę Mar de Ideas na Twitterze, możemy stopniowo uczyć się nowego słownictwa.

Język niemiecki

http://www.deutschbox.org/new-page

Deutschbox jest przeznaczony dla osób, które pragną nauczyć się języka niemieckiego. Proponuje ona materiał gramatyczny i leksykalny, dostosowanych do potrzeb uczniów, w tym pod względem poziomu znajomości języka.

Reklamy

2 myśli na temat “Strony przydatne w nauce języków (1)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s