Bez kategorii

Dlaczego (nie) warto robić postanowień noworocznych

Początek roku nierozerwalnie wiąże się z tworzeniem listy postanowień noworocznych. Dlatego nie może dziwić, że zwyczaj ten przyjął się również w nauce języków obcych. Coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie przygody z nauką pierwszego lub kolejnego języka obcego właśnie w tym okresie. Należy się jednak zastanowić czy takie postanowienia mają charakter stały i wyrażają naszą rzeczywistą potrzebę? Czy może wręcz przeciwnie są podyktowane chwilową fascynacją, która już kilka dni po Nowym Roku rozpłynie się gdzieś w niebycie?

 

Jeżeli chcemy uniknąć przykrych konsekwencji związanych z „moralnym kacem”, powstałym po zawaleniu się z kretesem naszych postanowień noworocznych, warto przygotować sobie szczegółowy plan działania. Nie tylko pozwoli on nam na uporządkowanie procesu nauki języka obcego, ale także pomoże nam wytrwać w postanowieniu. Poniżej chciałabym zaproponować kilka rozwiązań, które mogą okazać się przydatne w realizacji wyznaczonego celu:

 

Zrób listę języków, których chciałbyś się nauczyć lub którymi jesteś zainteresowany

 

Pierwszym krokiem powinno być sporządzenie listy języków obcych, które pociągają nas na tyle, że chcemy się ich nauczyć. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które traktują języki jako swoiste hobby i w związku z tym mają do wyboru kilka opcji (sprawa upraszcza się nieco, gdy już na początku decydujemy się na naukę tylko jednego języka). Dobrze byłoby podzielić naszą listę na odpowiednie kategorie np. pod względem pilności nauki lub przydatności języka w życiu osobistym lub zawodowym. W ten sposób łatwiej będzie nam dokonać wyboru.

 

Kolejnym plusem takiej listy jest jej przydatność w przyszłości. Jeżeli osiągniemy zadawalający stopień opanowania danego języka obcego, możemy wybrać kolejny, jeżeli tylko mamy na to ochotę.

 

Dokonaj wyboru jednego języka

 

Kolejnym krokiem jest zdecydowanie się na wybór jednego języka. Zanim to zrobimy, warto zgromadzić pewne informacje na jego temat. Doskonałym źródłem wiedzy rzeczywistej, a nie tylko czysto faktualnej, są osoby, które podjęły się już nauki danego języka (mogą nam skazać zagadnienia, na które należy zwrócić szczególną uwagę w trakcie nauki). Należy przy tym pamiętać, że opinie często mają  charakter osobisty i nie należy sugerować się za bardzo tym, że ktoś uznaje język za trudny lub łatwy, ponieważ może być to odczucie subiektywne.

 

Można też podjąć się opanowania dwóch języków jednocześnie. Jednak, trzeba mierzyć siły na zamiary i pamiętać o ilości czasu, którą możemy przeznaczyć na naukę języków w naszym codziennym grafiku. Ponadto, jeżeli zdecydowalibyśmy się na dwa języki z tej samej rodziny, to istnieje ryzyko, iż będę się one mieszały, co w konsekwencji sprawi, że nie uda nam się nauczyć żadnego z nich na satysfakcjonującym nas poziomie.

 

Poznaj swoją motywacje tj. określ powody nauki

 

Należy zapytać samego siebie czy potrzeba nauki języka obcego wypływa z naszego wnętrza tj. czy rzeczywiście pragniemy  podjąć się tego wyzwania i osiągnąć zamierzony cel czy też jest to chwilowa fascynacja określonym językiem. Odpowiedź na to pytanie jest poniekąd zapytaniem o naszą motywację. Jeżeli jest ona słaba lub narzucona nam przez inne osoby, to zazwyczaj nasz początkowy cel odchodzi w niepamięć.

 

Wyznacz realny cel, który chciałbyś osiągnąć

 

Należy pamiętać również o tym, aby wyznaczony przez nas cel miał realny charakter. Postawienie sobie celu zakładającego świetne opanowanie języka obcego w trzy miesiące, może doprowadzić do porażki (np. w wyniku braku czasu lub zbyt dużego napięcia wynikającego z postawienia zbyt wysokiej poprzeczki). Będzie się nam wydawało, że to my jesteśmy do niczego. Przecież tylu osobom się to udało, tylko ja nie potrafię wykonać tego zadania. Dlatego, warto wybierać cele oparte o nasze własne przekonania, a nie tak bardzo oglądać się na innych (to co może być inspiracją, może także przynosić negatywne skutki, jeżeli źle interpretujemy fakty).

 

Podejmuj decyzję co do sposobu nauki

 

Kolejnym istotnym aspektem  nauki jest odpowiedź na pytanie czy chcemy uczyć się języka obcego samodzielnie czy lepiej będzie zdecydować się na usługi szkoły językowej lub zajęcia indywidualne. Wybór danego wariantu może wypływać z faktu, czy jesteśmy w stanie sami się zmotywować i pilnować harmonogramu naszej nauki. Jeżeli odpowiedź jest pozytywna, to jak najbardziej możemy podjąć się samodzielnej pracy, która dodatkowo pozwala nam na elastyczność. Natomiast jeżeli wiemy, iż mamy problemy z automotywacją i lepiej sprawdza się w naszym przypadku nauka z nauczycielem, który pomoże nam wyznaczyć cele i będzie koordynował naukę, to lepiej zdecydować się właśnie na ten wariant.

 

Ustal harmonogram nauki

 

Dobrze jest ustanowić  harmonogram nauki, obejmujący poszczególne etapy nauki jak i konkretny rozkład godzinowy. Pozwala nam to wpisać czas przeznaczony na naukę języka w nasz codzienny kalendarz bez większego uszczerbku dla zadań, które musimy wykonywać. Ponadto, może on nam pozwolić na ustalenie etapów nauki i łatwiejsze wyznaczenie celów pośrednich.

 

Zastanów się nad metodą, którą chciałbyś zastosować. Może czas postawić na innowacyjność.

 

Jeżeli co roku mówisz sobie, że nauczysz się danego języka, a mimo to nic z tego nie wychodzi, to może warto zastanowić się nad nową metodą nauki. Każda osoba uczy się języka w inny sposób, ma swoje triki, które ułatwiają podtrzymanie zainteresowania językiem oraz motywacji. Może warto wpleść w proces nauki to co nas interesuje, zamiast popadać w frustrację powodowaną stosowaniem standardowych metod. Czasami dobrze jest zabawić się w nauczyciela i dostosować proces nauki do własnych potrzeb.

 

Dokonaj wyboru materiałów

 

Ostatnim krokiem jest wybór materiałów do nauki. W tym przypadku mamy szerokie pole manewru. Możemy bowiem zdecydować się na tradycyjne podręczniki do nauki języków obcych lub tez działaj bardziej niekonwencjonalnie tj. decydując się na materiały autentyczne (np. teksty prasowe, muzykę, filmy itp.).

 

Gdy już uzyskamy odpowiedzi na wszystkie nasze wątpliwości i nadal jesteśmy zdecydowani podjąć się wyznaczonego sobie zadania, to pora zabrać się do pracy. Samo rozmyślanie nie przyniesie nam bowiem tak bardzo pożądanych przez nas efektów.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s