Bez kategorii

Tworzenie własnych materiałów językowych

W czasie nauki języków obcych zdarza nam się natrafić na różnego rodzaju trudności. Niektóre z nich są pochodną naszego podejścia do danego języka (np. brak motywacji, brak efektów nauczania lub własna subiektywna ocena stopnia trudności danego języka). Inne natomiast są nieco bardziej niezależne od naszych działań jak na przykład brak czasu, brak odpowiedniej oferty językowej w naszej miejscowości czy też mała popularność języka. Część z tych problemów udało się w pewien sposób rozwiązać wraz z rozwojem Internetu. Dzięki niemu posiadamy szeroki dostęp do wszelkiego rodzaju informacji językowych. Ponadto, nauka nie musi już odbywać się jedynie w miejscu naszego zamieszkania. Mamy do wybory różnego rodzaju internetowe kursy językowe lub możliwość nauki przy pomocy komunikatorów internetowych. Dlatego też nauka może przebiegać w spokojnej i odprężającej atmosferze… naszego pokoju (byłe nie przesadzić z tym relaksem ;)).

Możemy również wspomagać sam proces opanowywania języka poprzez dostęp do prasy obcojęzycznej, literatury, muzyki oraz radia i telewizji. To wszystko może w znaczny sposób urozmaicić naukę i sprawić, że cały czas będzie ona interesująca.

 

Jednak, trzeba przyznać, że INTERNET NIE JEST LEKARSTWEM NA WSZYSTKIE NASZE BOLĄCZKI !!!

 

Problemem, który chciałabym dzisiaj omówić i który nadal nurtuje osoby zainteresowane nauką języków obcych jest brak dostępu do odpowiednich  materiałów. Oczywiście mowa tutaj o językach, które są mniej popularne w naszym kraju (sytuacja może być zgoła odmienna w innych częściach świata). W rezultacie prowadzi to do sytuacji, w której osoby pragnące opanować dany język mają utrudniony dostęp do podręczników oraz ćwiczeń napisanych w języku docelowym, a co za tym idzie część z nich porzuca plany związane z nauką.

Jednak jak się za chwilę przekonacie, sytuacja nie jest tak beznadziejna na jaką wygląda.

 

Podstawowe pytanie, które należy zadać w takiej sytuacji to:

JAK PORADZIĆ SOBIE Z TYM PROBLEMEM?

 

Jednym z rozwiązań może być tworzenie własnych materiałów do nauki. Jest to co prawda zadanie dość czasochłonne, ale pozwala nam na pełne dostosowanie materiałów do naszych indywidualnych potrzeb. Ponadto w trakcie pracy nad nimi nabywamy już poniekąd pewne umiejętności językowe, co może jeszcze bardziej motywować nas do nauki. Należy również pamiętać, że jest to doskonałe rozwiązanie także dla tych, którzy nie lubią korzystać z tradycyjnych podręczników, ponieważ uważają je za mało ciekawe.

 

W przypadku wspomnianego rozwiązania, możemy wykorzystać takie techniki, które pozwolą nam na stworzenie materiałów ukazujących zagadnienia w sposób całościowy np. w przypadku zagadnień gramatycznych. Może nam to ułatwić zapamiętanie wybranych kwestii, a także stanowić doskonałą formę przypomnienia, gdy chcemy wrócić do tematu po pewnym czasie.

 

mapa myśli - zaimki pytające

 

Kolejnym, tym razem trochę bardziej kosztownym, pomysłem jest sprowadzenie podręczników z zagranicy. Wystarczy tylko wejść na stronę danego wydawnictwa lub księgarni internetowej, w której znajdują się wybrane przez nas pozycje i zamówić je bezpośrednio. Oczywiście okres oczekiwania będzie dłuższy, ale gdy podręczniki już do nas dotrą, radość może być wielka. Szczególnie, gdy bardzo nam zależy na opanowaniu wybranego przez nas języka obcego.

 

Trzecią, najmniej czasochłonną opcją, jest korzystanie z zasobów internetowych. Chodzi tutaj przede wszystkim o wszelkiego rodzaju strony internetowe, kanały Youtube lub blogi. Jednak, należy pamiętać, aby wybierać je z głową. Nie wszystkie bowiem będą stanowiły wiarygodne źródło informacji, co może powodować, że nasza nauka nie będzie efektywna lub mogą pojawić się w niej błędy.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s