Bez kategorii

Co zrobić, gdy nic Ci się nie chce?

Przychodzą czasami takie dni, że zaczynasz się zastanawiać nie tyle nad sensem własnych wysiłków językowych czy też zmianą strategii, która ma Cię zaprowadzić na sam szczyt, ale nad poszukaniem sobie kolejnego obiektu naukowej fascynacji. Tak super byłoby przecież zabrać się za długo wyczekiwany rosyjski, galicyjski lub bardziej przyziemnie włoski. A może pociąga Cię kompletnie inny język. Wybór na tym polu jest właściwie nieograniczony.

Jednak z drugiej strony czujesz na sobie ciężar odpowiedzialności. Twój wewnętrzny głos mówi Ci, że nie jest najlepiej porzucać całkowicie dotychczasowych założeń i całego trudu włożonego w naukę. Ponadto myślisz sobie, że część informacji umknie Twojej pamięci, jeżeli nie będziesz powtarzał materiału lub używał języka w praktyce. I wtedy wpadasz w panikę 😉

Jednak właśnie w takiej chwili, wbrew całemu wzburzeniu, powinieneś zachować spokój. Tylko wtedy będziesz w stanie lepiej przyjrzeć się zaistniałej sytuacji i poprawnie ją ocenić. Musisz również pamiętać o tym, że nie zawsze da się uniknąć stanu znudzenia lub zniechęcenia nauką języka obcego. Nawet największa pasja i stosownie najbardziej wyszukanych metod tutaj nie pomoże. W rezultacie możesz stracić całą motywację do nauki, a w skrajnych przypadkach nawet znienawidzić obiekt twych niegdysiejszych westchnień językowych. I w tym momencie rodzi się pytanie:

Co zrobić w takiej sytuacji?

Porzucić chwilowo wybraną wcześniej ścieżkę i zabrać się za coś nowego czy może też połączyć ze sobą dwa elementy?

 

Nie tak łatwo jest podjąć decyzję….

… a czas upływa.

Dlatego chciałabym Ci zaproponować połowiczne rozwiązanie. Nie wyklucza ona całkowitego porzucenia nauki wybranego języka obcego, pozwalając jednocześnie skierować twoje myśli na inne tory. Po pierwsze, należy ograniczyć w pewnym zakresie naukę podstawowego języka (jest łatwiej jeżeli uczymy się go dla przyjemności, a nie z przymusu i możemy sobie na to pozwolić bez wyrzutów sumienia). W czasie naszej przerwy dobrze jest powstrzymać się odrobinę od wprowadzania dużej ilości nowego materiału, chociaż jeżeli tylko chcesz nadal możesz zgłębiać tajniki ulubionego języka – na przykład zabrać się za tematy, które szczególnie Cię interesują, a na które nie miałeś do tej pory czasu. Ponadto, powinieneś stosować techniki ułatwiające podtrzymanie znajomości języka obcego na przykład oglądać filmy, brać udział w spotkaniach językowych oraz czytać prasę lub książki.

Ponadto, jeżeli w przyszłości rzeczywiście planujesz naukę kolejnego języka obcego, możesz odpowiednio spożytkować niewielki nadmiar czasu. Najprostszą rzeczą jest znalezienie ogólnych informacji na temat języka znajdującego się w kręgu Twoich zainteresowań. Natomiast jeżeli wolisz podejść do tematu bardziej językowo, to możesz w Internecie poszukać zadań dla początkujących i nauczyć się podstawowych zwrotów. Sprawi Ci to wiele przyjemności, a przy tym nie obciąży nadmiernie Twojego umysłu.

Reklamy

2 myśli na temat “Co zrobić, gdy nic Ci się nie chce?

 1. Mi zazwyczaj się właśnie nie chce :D. Tkwię w wieloletniej przerwie, ale oglądam non stop w obcych językach i w nich żyję. Po prostu kiedykolwiek czegoś szukam to wyszukuję na necie w języku obcym, czytam w językach obcych, rozwijam się w językach obcych, już co raz rzadziej się ich uczę w sensie stricte nauki.. w nauce chyba po prostu chodzi o osiągnięcie jakiegoś magicznego poziomu, po któego przeskoczeniu można ograniczyć się do funkcjonowania w tym języku i wtedy ten język samoczynnie się doskonali, poprzez częste używanie. Warto o tym pamiętać w cięższych momentach. Tryb nauki podręcznikowej trwa stosunkowo krótko, ale radość używania i korzystania z tej nauki trwa całe życie i jest bezbolesne. To dobre pocieszenie, aby przepchnąć się przez ten okres ‚wbijania języka’ do głowy. U mnie stałą się rzecz przedziwna, którą ostatnio uświadomił mi ojciec- tak bardzo wciągnęłam się w języki obce, że utraciłam wszelki kontakt z językiem polskim do tego stopnia, że zaczęłam stosować kalki językowe z języków obcych na polski, no i zazwyczaj ojciec kłopocze się ze zrozumieniem mnie co chciałam powiedzieć… To jest sytuacjąskrajną i złą, ale jednocześnie pokazuje, że nie trzeba mieszkać za granicą aby intensywnie korzystać z języków obcych. Wymaga to jedynie stopniowego przyzwyczajania i wprowadzania do codziennej rutyny, a później to po prostu nawyk. Pozdrawiam serdecznie i życzę wielu sukcesów!

  Polubione przez 1 osoba

  1. Dziękuję za długi komentarz, w którym znajduje się sporo cennych uwag. Zgadzam się z tym, że gdy osiągniemy pułap stosowania języka w praktyce, możemy czerpać z niego większą przyjemność. Jednak w przypadku niektórych języków droga ta jest trudniejsza i etap przejściowy trwa dłużej.

   Z drugiej strony, patrząc nieco z perspektywy ucznia, jeżeli język będzie mu się kojarzył z katorżniczą pracą lub będzie go postrzegał jako mało użyteczny, może on nie dotrwać to etapu samodzielnego stosowania języka tj. kiedy jesteśmy już w stanie w miarę swobodnie rozmawiać, czytać, słuchać muzyki czy radia lub też oglądać telewizję w języku obcym. Co w rezultacie będzie prowadzić do utraty motywacji i nastawienia na zdawanie testów bez uzyskiwania stałych kompetencji (tj. zaliczam egzamin i zapominam o przedmiocie).

   Odnosząc się do sytuacji z językiem polskim, muszę się niestety zgodzić, że duża częstotliwość używania języków obcych może się przełożyć na poprawność stosowania języka ojczystego. Jednak, sytuacja ta może również dotyczyć różnych języków obcych (np. kiedy znamy jeden z nich w bardzo dobrym stopniu). Poza tym, w przypadku języków zbliżonych do siebie, przynajmniej na wstępnym etapie dość często miesza się słownictwo i konstrukcje gramatyczne.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s