Bez kategorii

Nauka języka bez najmniejszego wysiłku, czyli przedziwne oferty kursów językowych

W obecnych czasach zewsząd zalewają nas reklamy promujące liczne sposoby na szybką i bezbolesną naukę języka obcego. Do najczęściej padających haseł należą, na przykład:

„Z nami nauczysz się płynnie mówić w ciągu miesiąca (albo co gorsza w 14 dni).”

 „Poznaj innowacyjną metodę nauki języka obcego i opanuj go w mgnieniu oka.”

„Wykorzystaj metodę stosowaną przez poliglotów. Pomoże Ci ona szybko osiągnąć pożądane rezultaty.”

I często zdarza się, że znajdują one swoich zwolenników, ponieważ doskonale wpisują się we współczesny model życia. Zakłada on, że musimy szybko dostosowywać się do zmieniających się warunków (w sferze prywatnej oraz zawodowej), a co za tym idzie opanowywać również nowe umiejętności, które mają zapewnić nam przewagę nad innymi. Ze smutkiem należy stwierdzić, że zaczyna się w to pewien sposób przekładać na opinie uczniów dotyczące nauki języka obcego. Mnie samej, od czasu do czasu przychodzi się z nimi zmierzyć.

Dlaczego wszyscy chcą uczyć się bez wysiłku?

Nie podlega dyskusji, że nauka języka obcego powinna nieść ze sobą określoną dozę przyjemności z tego doświadczenia. W miarę możliwości powinna dawać uczniowi satysfakcję oraz zadowolenie z poznawania nowych rzeczy, a nie, jak to się czasami zdarza, wywoływać w nim frustracji. Jednak nawet w takim przypadku, nie możemy powiedzieć, że nie wkładamy w naukę żadnego wysiłku i nie możemy zakładać, że w bardzo krótkim czasie opanujemy wszystkie niezbędne struktury.

Oczywiście każdy przypadek należy analizować indywidualnie. Mniej czasu zajmie nauka kolejnego języka obcego, szczególnie, jeżeli należy on do tej samej grupy, co język, który udało nam się wcześniej opanować. Ponadto, spotkamy tez osoby, które przejawiają pewnego rodzaju predyspozycje w tym kierunku. Dla nich zrozumienie większości zagadnień nie będzie stanowić trudności. Nie wspominając o tych osobach, które mieszkają na co dzień w innym kraju i są otoczone przez język.

Wracając jednak do meritum, coraz częściej mam wręcz wrażenie, że ludzie chcą otrzymać „gotowy produkt”. Mam tutaj na myśli, przede wszystkim samo podejście do nauki. Oczekuje się, iż nauczyciel przekaże nam wszystkie informacje, bez żadnego wysiłku z naszej strony. A to nie funkcjonuje w ten sposób!!! W naukę języka obcego należy się zaangażować, co wcale nie oznacza, że musi być to katorżniczy wysiłek. Wystarczy, gdy postaramy się wykrzesać z siebie, chociaż odrobinę motywacji i entuzjazmu.

Po co ten pośpiech?

Jedno z kluczowych pytań jest następujące:

 „Dlaczego właściwie tak się spieszymy z nauką języka obcego”

 Odpowiedzi mogą być różne w zależności od indywidualnych potrzeb danej sytuacji:

Musimy opanować dany język w celach zawodowych.

Wyjeżdżamy do innego kraju, gdzie będziemy się tym językiem posługiwać.

Chcemy zacząć nowe studia lub zapisać się na ciekawe szkolenie.

Zależy nam na możliwości komunikacji z daną osobą.

Mimo tak dużej różnorodności odpowiedzi, należy sobie uświadomić, że nauka języka obcego jest pewnego rodzaju procesem, który możemy podzielić sobie na poszczególne etapy (nie wskoczymy od razu z poziomu podstawowego na zaawansowany). Częściowo, przy zastosowaniu określonych metod, możemy nieco go przyspieszyć np. nauka typowych zdań, które przydadzą nam się w codziennych sytuacjach. Ponadto, możemy wspomagać się wykorzystaniem różnych materiałów oryginalnych. Nie tylko urozmaicają one naukę, ale również pozwalają na poznanie ciekawszych zagadnień. Jednak, nadal będzie tu obowiązywać zasada, że nie uda nam się opanować języka w miesiąc.

Dobrym rozwiązaniem w przypadku nauki języka obcego, jest rozpoczęcie naszej przygody z pewnym wyprzedzeniem lub poświęcenie na naukę większej ilości czasu.

Dlaczego szukamy nowych sposobów nauki?

Wiele można powiedzieć o innych aspektach procesu nauczania np. nieciekawych metodach nauki (tutaj wiele, zależy od naszej opinii na temat nauczania), niedopasowanych do indywidualnych potrzeb ucznia. Często zmęczenie jedną z nich, może być powodem poszukiwania nowych metod (zawsze warto próbować czegoś co sprawdzi się w naszym wypadku). Jednak, moim zdaniem, nie można nauczyć się czegokolwiek bez wykrzesania z siebie chociaż odrobiny motywacji i zapału. Oczekując przy tym spektakularnych rezultatów. Ani najbardziej innowacyjna metoda, ani wyjątkowy nauczyciel, nie zastąpią naszego wkładu w naukę.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s