Bez kategorii

Alex Rawlings „How to speak any language fluently”. Krótka recenzja książki.

Każda osoba ucząca się języka obcego poszukuje z czasem kolejnych dróg, które mogłyby przyczynić się do usprawnienia procesu nauki. Częściowo poprzez doskonalenie znanych sobie technik, jak również poprzez czerpanie z doświadczenia innych osób. Wiedziona chęcią poznania innego spojrzenia na naukę języków obcych zdecydowałam się na zakup książki napisanej przez znanego poliglotę Alexa Rawlingsa. Nosi ona tytuł: „ How to speak any language fluently”. Została ona podzielona na rozdziały odnoszące się to konkretnych zagadnień związanych z nauką języka obcego (słuchanie, ćwiczenie umiejętności komunikacyjnych, gramatyka, nauka słownictwa lub ćwiczenie wymowy).

nauka języka

Po jej przeczytaniu jestem pozytywnie zaskoczona. Znajduje się tam bowiem dawka ciekawych pomysłów i inspiracji, jak również szereg zapomnianych prawd językowych (z których część jest zdecydowanie bliska mojemu spojrzeniu na naukę). We wpisie chciałabym się z Wami podzielić nie tylko swoją opinią, ale też wskazać to co wydaję mi się godne uwagi.

 

***

 

Przejdźmy zatem do konkretów. Pierwsza część będzie zawierała, krótki opis tego co jest moim zdaniem ignorowane obecnie w nauce języka obcego, a znalazło się w książce:

 

Nauka języka obcego wymaga czasu i cierpliwości

W erze wszechobecnego pośpiechu jest to moim zdaniem jedno z najbardziej ignorowanych założeń w nauce języków obcych. Wiele osób pragnie opanować je szybko i bezboleśnie. Dlatego też coraz większym uznaniem cieszą się kursy zdające się wychodzić naprzeciw tym wymaganiom.

Jednak w tym przypadku, zgadzam się z autorem książki, iż nauka języka obcego (jak i każdej innej rzeczy) wymaga czasu. Nawet przy stosowaniu najciekawszych i najbardziej zajmujących oraz stymulujących metod nie jesteśmy w stanie zniwelować terminu do miesiąca czy trzech. Chociaż będziemy mogli opanować podstawowe elementy i nauczyć się nawet całych zdań i zwrotów, to nie da się całościowo opanować żadnego języka, w tak krótkim czasie. Poza tym, ten aspekt nauki wcale nie jest najważniejszy. Nauka języka obcego ma być przede wszystkim przyjemnością.

 

Nauka języka obcego jest niekończącą się przygodą

Język obcy jest niezgłębionym polem analizy  naszych dociekań. Nawet jeżeli znany go bardzo dobrze, to zawsze znajdziemy coś godnego uwagi. Zagadnienie to tyczy się zwłaszcza nauki słownictwa. W związku z tym zawsze będzie nam towarzyszyć uczucie pewnego niedosytu, któremu nie należy dać się przytłoczyć. Musimy być ciągle nastwieni na rozwój, odkrywanie nieznanych nam obszarów językowych oraz traktować nasze spotkanie z językiem jako przygodę.

Ponadto, wraz z rozwojem własnych umiejętności możemy zyskiwać zainteresowanie kulturą oraz sztuką danego obszaru językowego. Może to jeszcze bardziej inspirować do pogłębiania wiadomości.

 

Uczymy się na błędach

We współczesnym świecie wiele osób stara się unikać błędów. To sama zasada znajduje odzwierciedlenie w nauce języka obcego. Jednak to poprzez popełnianie wszelkiego rodzaju błędów możemy się rozwijać. Większość z nich będzie pokazywać, że podejmujemy próby stosowania języka w praktyce. Chociaż nie zawsze będą one udane, to zdarzać się będą również drobne sukcesy z których należy czerpać motywację do dalszej pracy.

Jeżeli za bardzo skupimy się na perfekcyjnym stosowaniu języka, możemy zablokować się kompletnie (zwłaszcza w zakresie komunikacji). Co w żaden sposób nie pomoże nam się zbliżyć do wyznaczonego celu. Czasami dobrze jest sobie przypomnieć czasy dzieciństwa i uświadomić sobie, że wtedy wcale nie przejmowaliśmy się błędami.

 

Gramatyka jako spoiwo języka

Gramatyka stanowi ważny aspekt w nauce języka obcego. Stanowi ograniczony zbiór zasad, które pozwalają nam na odpowiednie połączenie słownictwa, które już udało się nam poznać. Jednak współcześnie wiele osób zdaje się pomijać lub deprecjonować jej znaczenie.

Nie oznacza to, że musimy się jej uczyć w klasyczny sposób (np. z wykorzystaniem podręcznika do gramatyki). Jednak na pewnym etapie, jeżeli chcemy poprawnie posługiwać się językiem obcym, powinniśmy się z nią zaprzyjaźnić. Jak najczęściej obserwować ją w naturalnym kontekście, co pozwala na wychwycenie wszelkich niuansów użycia, a nie zmusza nas do powtarzania tabel z odmianą.

 

***

Możemy teraz przejść do drugiej części, która opisuje ciekawe pomysły na naukę języka obcego lub poddaje dokładniejszej analizie, te które mogą okazać się pomocne.

 

Nauka przez godzinę dziennie – z podziałem na bloki czasowe

Pomysł dotyczący systematycznej nauki nie jest czymś nowym. Jednak w tej książce znajdziemy propozycję, która pozwoli na lepsze dopasowanie nauki do naszego dziennego planu. Przede wszystkim zakładaną jako optymalny czas nauki godzinę, możemy podzielić na mniejsze jednostki, które jesteśmy w stanie zrealizować (rano-południe-wieczór). Może nam to pomóc w walce z wymówkami, które utrudniają nam pracę nad językiem obcym oraz wspomóc proces utrwalania danych zagadnień. Dzieje się tak poprzez wykorzystanie dłuższego okresu do nauki czegoś nowego, a dwóch krótszych (rano i wieczorem) do powtórek.

 

Uczenie się najpierw tych rzeczy, które nas interesują lub są nam niezbędne

Na ogół nie zgadzam się z tezą, że należy skupiać się szczególnie na nauce tego co nas interesuje. Przede wszystkim dlatego, że ogranicza nam to możliwości rozwoju słownictwa. Jednak, w niektórych przypadkach może być to nam pomocne. Nauka podstawowych zdań może nam się przydać w komunikacji w czasie wyjazdów zagranicznych lub na pierwszym etapie pobytu w kraju. Dobrze jest też umieć podać podstawowe informacje na swój temat, gdy ktoś chce nas poznać.

 

Tworzenie planu

Ciekawym, ale często zaniedbywanym elementem nauki języka obcego, jest wyznaczenie celu oraz przygotowanie planu. Należy jednak pamiętać o tym, że zarówno cel jak i poszczególne elementy, powinny być jak najbardziej skonkretyzowane. Jeżeli będą miały one charakter bardziej ogólny, to szansa na zrealizowanie założeń będzie malała.

Nie możemy również opierać się  zbyt ambitnych założeniach, gdyż może to doprowadzić do wzrostu poziomu frustracji.

 

Mnemotechniki

Naukę języka, szczególnie mowa tu o słownictwie, ułatwić nam mogą mnemotechniki. Szczególnie interesujące wydają mi się te opierające się na tworzeniu zdań zawierających elementy nawiązujące do danego słowa. Mogą one sprawić, że zwiększy się również nasza kreatywność (chociaż przy pierwszych próbach nie będzie łatwo stworzyć coś skutecznego).

 

Podsumowując, chociaż część z rozwiązań będzie znana osobom uczącym się języka obcego lub zainteresowanym tą dziedziną, to jednak książka tworzy ciekawy zestaw zasad, do których można wracać. Ponadto moim zdaniem, opiera się ona na realistycznym podejściu do odkrywania licznych meandrów języka. Nie promując tak modnego obecnie modelu superszybkiej nauki.

Jeżeli chcecie zapoznać się ze szczegółami zajrzyjcie do książki.

 

Lubicie szukać inspiracji do nauki języka obcego czy wolicie sprawdzone przez siebie metody?

Podzielcie się swoją opinią w komentarzach.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s